ІНСУЛЬТ (кіноверсія)

 

Інсульт — життєво загрожуючий стан, що викликаний гострим порушенням мозкового кровообігу.

 

Минулого року у нашій країні сталися 111 615 нових випадків інсульту, третина цих випадків – у людей працездатного віку.

Для загального розуміння проблеми- це 300 осіб на сто тисяч населення.

За статистикою 41 тисяча Українців за минулий рік померли внаслідок інсульту.

Хоча це й серйозний стан, та в Європі смертність внаслідок інсульту втричі нижча. Так чому ж Українці гинуть більше, ніж їх західні сусіди? Хтось вважає, що це відсутність достатньої кількості інсультних центрів, чи слабкий розвиток нейрохірургії, хтось- що причина в поганій роботі служб невідкладної допомоги та лікарів первинної ланки, але по при все, ключовою з причин, безсумнівно, є відсутність національної освітньої кампанії з домедичної допомоги серед населення. Це і соціальна реклама, і доступність навчання серед населення, і тиск зі сторони держави на підприємства і заклади громадського відвідування. Адже, що стосується інсультів, найчастішою проблемою у нас залишається пізнє виявлення симптомів, або невиявлення їх взагалі.

 

Є дві умовні загальноприйняті часові точки від моменту виникнення симптомів.

1)Якщо на протязі години потерпілому з інсультом не надати допомогу- наявні зміни залишаться необоротними, що в багатьох випадках спричинить інвалідизацію і обмеження працездатності.

2) якщо на протязі 2х годин потерпілому не надали допомогу- він практично не має шансів залишитись в живих.

 

Часто інсульти протікають безболісно, хворий може не усвідомлювати тяжкість свого стану, тому відповідальність за порятунок життя та розпізнання симптомів лежить на оточуючих

 

В усьому світі використовують мнемоніку ВЕ FAST, що полегшує запам’ятовування основних симптомів та збільшує шанс на порятунок відповідно.

 

В Україні використовується багато подібних варіантів (5П, РОЗУМ, тощо).

 

Прийди до тями Можливе порушення свідомості та координації, запаморочення, або будь які інші прояви погіршення мислення.

Подивись Можливе несподіване порушення зору, двоїння в очах.

Посміхнись Попросіть людину посміхнутися. Але для людини це буде складно. Кут губ опущений, обличчя перекошене. «Посмішка» асиметрична.

 

Підніми Попросіть хворого підняти обидві руки. Одна самовільно опускається. Спостерігаємо ослаблення або затерпання м’язів обличчя, рук, ніг, несподіване утруднення ходьби, порушення координації та рівноваги.

 

Поговори Задавайте питання, на які потрібна зв’язна відповідь. Яка адреса потерпілого, що з ним трапилось. Попросіть хворого вимовити його ім’я. Мовлення нерозбірливе, уповільнене. (часто мова нагадує мову п’яної людини, що і є частою причиною, чому таким людям не надають допомогу.

ЯКЩО ВИ БАЧИТЕ ЦІ ОЗНАКИ- НЕГАЙНО ВИКЛИКАЙТЕ ШВИДКУ

 

ДОПОМОГА:  

Якнайшвидше викличте швидку допомогу. Необхідно доставити хворого в медичний заклад не пізніше 1-2 годин від початку проявів, інакше мозкова тканина відімре, і допомогти людині буде вже неможливо;

 

Потерпілому потрібен спокій

До приїзду медиків надайте йому НАПІВ ЛЕЖАЧЕ положення, з піднятою на 30о головою (підкладіть подушку, ковдру);

Дайте доступ свіжого повітря. Відчиніть вікно, послабте тісний одяг.

Це полегшить дихання потерпілого.

 

Обов’язково переконайтеся, що хворий може дихати.

Якщо виявили порушення дихання, звільніть дихальні шляхи, уклавши хворого на бік і очистивши ротову порожнину від можливого вмісту;

Стежте за потерпілим та змінами його стану: контролюйте життєво важливі функції (дихання, серцебиття).

Будьте готові до можливих ускладнень та за необхідності негайного початку серцево легеневої реанімації

 

Часто ми нехтуємо психологічною стороною роботи з потерпілим, але це одна з патологій, де правильна моральна підтримка та спілкування з потерпілим особливо буде ефективим.

 

Заборонено!

1)Не дозволяйте до приїзду ШМД приймати ЖОДНІ ліки, їжу, не дозволяйте пити. Адже одним з симптомів інсульту є неспроможність потерпілого ковтати. Будь яка їжа чи вода може спричинити обструкцію дихальних шляхів.;

2) не намагайтесь привести до тями використовуючи  нашатирний спирт. Оскільки він є подразником для ЦНС і стимулює діяльність мозку, що й так знаходиться в критичному стані. Це спровокує прогресування гіпоксії та швидшу смерть вражених ділянок мозку.

 

 

 

профілактика захворювання

Уникайте стресів і стежте за здоровим сном. (стреси і недосипання впевнено можна назвати причиною №1 виникнення інсультів в молодому віці)

Здоровий рухливий свосіб життя- є дуже важливим в прогнозі виникнення захворювання

Контролюйте тиск (частіше всього причиною геморагічного інсульту є гіпертонічна хвороба).

Стежте за вагою тіла і рівнем холестерину (адже високий рівень холестерину збільшує ризик ішемічного інсульту) .

Регулярно перевіряйте серце (щорічно відвідуйте лікаря-кардіолога, навіть при відсутності скарг на серце, це допоможе виявити хворобу на ранніх стадіях).

Слідкуйте за рівнем глюкози в крові і займайтесь профілактикою діабету (діабет і високий рівень цукру підвищує ризик інсульту в 2,5 рази).

 

В цій статті під поняттям інсульт ми частіше маємо на увазі гостре порушення мозкового кровообігу (скорочено ГПМК). Адже існують два основних типи ГПМК- це ТІА (транзиторна ішемічна атака) та власне інсульт. За для спрощення сприйняття статті, автор спеціально використовує всюди термін інсульт, який є більш простішим до сприйняття звичайним людям та на перед перепрошує медичних працівників, які знайшли це неприйнятним для себе.


3 Коментарі

Greggtaume · 09.10.2019 о 13:49

Хорошая статья

маркер для пейнтбола · 23.12.2019 о 05:36

Мне очень понравилась эта статья, я
хочу предложить вам несколько интересных
вещей. Возможно вы можете написать последующие статьи ссылающиеся на эту статью.
Я желаю больше читать об этом!

Justin · 25.03.2020 о 04:19

Great post.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *