5 міфів про судомний напад - як допомогти, але не нашкодити

Не так давно ми відмічали день боротьби з епілепсією, різними акціями солідарності, але при цьому мало хто говорить про справжню проблему- а саме низький рівень обізнаності населення по правильній домедичній допомозі при судомах. Судомний напад можна розділити на дві основних фази: активна фаза (власне судоми) та пасивна фаза (тоді, коли м’язи всі розслаблюються), відповідно і допомога в різних фазах буде відрізнятись.

Часто неправильна допомога викликана саме забобонними повір’ями про "чорну хворобу". Отож ми виділили кілька найчастіших міфів.

1) Потрібно терміново розчепити зуби і дістати язик, інакше він западе і людина задихнеться
Сам по собі язик не западає. Основна фаза епілептичного припадку - це судоми всього організму, при якій м’язи потерпілого скорочуються з великою силою. Язик це також м’яз, а значить від буде напружений і не буде завалюватись. Натомість намагаючись розчепити зуби потерпілого стороннім предметом ви можете 1) вибити зуби і вони потраплять в дихальні шляхи, 2) зламати предмет, яким намагаєтесь відкрити рот, внаслідок чого шматки предмету потраплять в ротову порожнину з всіма наслідками, 3) травмувати м’язево-зв’язковий апарат нижньої щелепи, 4) при використанні гострих предметів може бути пошкоджений язик, що призведе до кровотечі з ризиком потрапляння крові у дихальні шляхи
2) Потрібно накрити людину чорним простирадлом, щоб вона перестала судомити
На справді найбільшим ризиком в людини, у якої почався судомний напад- є травматизація голови, саме тому варто утримувати голову потерпілого, чи підкласти під голову щось м’яке, щоб не допустити ударів головою об землю, бруківку, асфальт…тощо. Адже окрім просто пошкодження голови, нові травми можуть провокувати нові епінапади. Ми рекомендуємо підкласти куртку, сумку, або ж свої руки. Це хороший надійний спосіб.

3) Потрібно тримати руки і ноги епілептика
У людини в активній фазі епілептичного нападу найчастіше сила набагато вища за середньо статистичну людину,а значить фіксуючи кінцівки ви можете спричинити перелом. Набагато логічнішим буде очистити місце події, щоб потерпілий не травмувався гострим камінням, чи шматками битого скла.
4) Від епілепсії вмирають
Безліч людей по всьому світу регулярно страждають від епілепсії, при цьому переживаючи більшість всіх своїх епілептичних нападів на самоті. Епілептичний припадок можна розділити на 2 фази: активну і фазу розслаблення. Ризик для життя реально з’являється коли людину перестає судомити, або починає йти піна з рота, адже може виникнути асфіксія, або западання язика. Коли він повністю розслаблений його корінь може завалюватись (задня частина язика), перекриваючи таким чином дихальні шляхи. Саме цей період вимагає правильних дій, а саме перевороту потерпілого на бік, в безпечне стабільне положення.

Це положення унеможливить западання язика, забезпечить прохідність дихальних шляхів, нормальний відтік піни, слини та збереже життя потерпілому.

5) Після судом треба нашатир або побризкати водою щоб людина прийшла до тями
Після нападу людина зазвичай засинає міцним сном. Останнім часом нашатир відходить від обов’язкового використання при непритомних станах, оскільки він може викликати алергічну реакцію. В цілому ж після судом людина втрачає колосальну кількість сил і енергії, а значить організму потрібний відпочинок, тому не кваптесь будити сплячого епілептика. Краще викликати швидку і очікувати її приїзду, перебувати поруч з потерпілими.

Отож давайте підсумуємо правильний алгоритм дій при Судомному нападі:

1. Відстороніть людей, що намагаються відкрити рот потерпілому;
2. Убережіть голову потерпілого від травм;
3. Очистіть місце довкола потерпілого від того, що може його травмувати;
4. При тривалих судомах зателефонуйте в швидку;
5. Після завершення судом переверніть потерпілого на бік;
6. Не будіть потерпілого до приїзду швидкої

Пам’ятайте, правильно домедична допомога може врятувати життя та здоров’я людини, тому будьте впевнені в своїх діях і пам’ятайте про особисту безпеку - носіть з собою рукавички.

Автор:Дмитро Андрощук


1 Коментар

innosilicon d9 firmware update · 03.08.2018 о 20:02

good article very hopeful

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *